
Klasa 3Ab w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia
Jak działa sąd? Jak wygląda sala rozpraw? Jak należy zachować się podczas rozprawy? Odpowiedzi na te pytania poznali uczniowie klasy 3Ab podczas wyjątkowej lekcji w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia, którą poprowadziła dla nas Pani Sędzia Ewelina Kościółek.
Po przejściu kontroli bezpieczeństwa uczniowie udali się do sali rozpraw, gdzie dowiedzieli się, jak funkcjonuje sąd oraz przypomnieli sobie wiadomości dotyczące podziału władzy i hierarchii aktów prawnych w Polsce. Pani Sędzia opowiedziała również o rodzajach prawa oraz o drodze do wykonywania zawodu sędziego.
W drugiej części zajęć odbyła się symulacja rozprawy sądowej inspirowanej utworem Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł”. Uczniowie wcielili się w role stron procesu, pełnomocników, świadka oraz protokolantki, a w jednoosobowym składzie sędziowskim orzekała Pani Sędzia Ewelina Kościółek. Klasa z dużym zaangażowaniem i powagą uczestniczyła w rozprawie, doskonale radząc sobie z powierzonymi zadaniami i próbując opanować spore emocje towarzyszące rozprawie sądowej.
Bardzo dziękujemy za wszystkie cenne wskazówki otrzymane podczas dzisiejszego spotkania, za niezwykle ciekawą formę warsztatów i miłe przyjęcie nas w murach Sądu Rejonowego!
















